לגירסת הדפסה בעמוד אחד

זה קל וקול (cool) לשמור כשרות בחו"ל

המדריך לתייר - כשרות מזון (רגילה) לנוסעים לחו"ל - אירופה

(מקומות ללא כשרות מוסדרת)

הערה חשובה: דף זה מיועד רק למקילים ב"פת נכרי" ו"חלב נוכרי", ועל כל אחד להתייעץ עם רב פוסק, אם ניתן להקל בכך.

 

הכנה לטיסה:

לא לשכוח! להזמין אוכל כשר לכל טיסה, אפילו קצרה. לסוכני הנסיעות: הציעו והזמינו אוכל כשר לשומרי כשרות!

לחם:

היזהר מלצרוך לחם ארוז הנמכר בסופרמרקטים שרובו הגדול מכיל חומרים משפרי אפייה ושומרי טריות שאינם כשרים. יש לשים לב במיוחד לאמולסיפייר המסומן ב-E-471 שעלול להיות משומן מן החי!. כן יש שימוש רב במרכיבים חלביים. לחם שחור פשוט, לחם חי ולחם כפרי הקרוי Bauern Brot הוא בד"כ נקי ממרכיבים לא-כשרים (יש לבדוק את התווית!). יש שהתירו לחמניות בוקר בגרמניה הקרויות: וואסער ברוטשען= Wasser Brötchen שבד"כ מכילות רק קמח ושמרים אך יש לברר אצל המוכר אם לא נעשה בהן שימוש באמולסיפייר. בצרפת נהגו לצרוך את הבאגט כשידוע שלא הוכנס בו שומן (non moule) באנגליה קיים נוהג למרוח את תבניות האפייה בשומן מן החי ואין להשתמש בלחם שם, ללא הכשר. באיטליה מכיל רוב הלחם שומן טרף הקרוי: סטרוטו-Struto ואסור באכילה. צנימים יש לבדוק כנ"ל. ניתן להשתמש בקרקרים מתוצרת Wasa ו-Revyta או דומים להם ללא מרכיב חלבי (יש לבדוק בתוית!).

דגני בוקר (cereals):

דגני הבוקר שלא מעורב בהם חלב או רכיבים חלביים (יש לבדוק במרכיבים) כשרים למהדרין פרווה.

מזון תינוקות:

פורמולה (תחליף חלב אם) לתינוקות יש לבדוק במרכיבים משומן מן החי. רסק פירות וירקות בלבד-מותר.

חלב ומוצריו:

רוב המקומות לא ניתן להשיג "חלב ישראל" ולמקפידים מומלץ להביא עמם חלב עמיד וגבינות מא"י. האמור להלן למקילים בחלב נכרי (לא מצוי כיום חלב טמא!). יש הנוהגים היתר בחמאה אך יש להיזהר מחמאה קלה שאינה כשרה. יש שהקלו בשמנת ויש שאסרו, עכ"פ שמנת לקפה דינה קל מחלב רגיל. לבן ויוגורט ללא פרי - מותרים וכן גבינה רכה מסוג (Quark) קוטג' או פילדלפיה שאינה מוגדרת כגבינה בהלכה. גבינה צהובה-קשה אסורה ללא הכשר בגזירת "גבינת נכרים" אפילו אם הרענעט שביצורה הוא צמחי וכשר. גבינה מותכת (משולשים) - אסורה כנ"ל.

פירות וירקות:

מותרים, יש לשים לב לפירות וירקות מישראל וכן שימורים שחייבים בתרו"מ ודיני שמיטה. בפירות יבשים יש לבדוק מציפוי שומני שאינו מן החי. ירקות קפואים-כשרים. לעיתים מצורפת שקית עם רוטב לא-כשר!.

ממרחים:

יש להיזהר ממרגרינה שבד"כ אינה כשרה, יש מקילים במיונז עם שמן צמחי וקטשופ שאין בהם מרכיבים לא-כשרים. ריבות בד"כ כשרות (חוץ מריבת ענבים!) דבש טהור-כשר. שוקולד למריחה בד"כ חלבי. חרדל-כשר.

שימורים:

נוהגים להקל בשימורי גזר ואפונה וכד' וכן בליפתנים שבהם רק תוספת סוכר. יש שהקילו בצ'יפס בשקיות המטוגן רק בשמן צמחי וללא תוספות (בטעם גבינה וכד'-לא כשר).חטיפי תפו"א פרינגלס ללא סימון כשרות-אסורים. זיתים ומלפפונים בחומץ (לא מיין) ובמלח וכן כרוב חמוץ מותרים. בגרמניה רוב הכרוב הוא עם חומץ יין ואסור.

דגים:

נהגו להקל בסרדינים בשמן צמחי או במיץ עגבניות ויש מקילים גם בטונה של החברות הגדולות בעולם בטענה שמעולם לא זוייפו וכן בדג סלומון מעושן פרוס ובשימורי דג הרינג מלוח או כבוש בחומץ (לא מיין). על דג בגריל בהמשך.

ממתקים:

ניתן לצרוך סוכריות פרי ללא מילוי. בשוקולד חלב או עם אגוזים ושקדים יש בד"כ רק אבקת חלב נכרי (כשר חלבי). השוקולד המריר הוא בד"כ חלבי. בגלידות יש שימוש באמולסיפייר E-471 שעלול להיות משומן מן החי וכן ג'לטינה (עשויה מעצמות ועורות) ולכן אסורות. יש להשיג גלידות האגן דאץ עם סימון כשרות או.יו.- .U.O. והן כשרות-חלבי. קרחונים שאינם מענבים-מותרים. מסטיק בד"כ לא כשר אך ידוע שמסטיק Orbit הוא ללא חשש. יש מקילים לצרוך עוגיות חמאה מדנמרק הנמכרות בקופסאות פח גדולות וידועות ככשרות -חלבי - מכיל חמאת נכרי. (נמכרות גם בארץ עם הכשר). קיט-קט,באונטי,סניקרס (גם גלידה!), מארס, טויקס ומילקי ווי - נבדקו ע"י החתו"מ והם כשרים-חלבי (לא חלב ישראל).

משקאות חמים:

נהגו להתיר קפה ותה וקקאו (לגבי חלב ראה לעיל) רצוי בכוס חד-פעמית או מזכוכית.

משקאות קלים:

משקאות קלים: קוקה קולה (גם דיאט), פפסי, פאנטה ושוופס מקובלים ככשרים. בירה-כשרה מיצי פירות-כשרים פרט למכילים מיץ ענבים שדינו כיין נכרים האסור. מים מינרליים, סודה ומשקה אנרגיה רד-בול-Red Bull- כשרים.

משקאות חריפים:

יין, ברנדי, קוניאק העשויים מיין-אסורים, אוזו 12-אסור. וויסקי, וודקה, סליבוביץ, ארק, פסטיס וכן הליקרים: דראמבואי, קואנטרו, פיטר הרינג - כשרים. המשקאות: אייריש קרים ומוצרט ליקר- כשר -חלביים.

ממתיק מלאכותי:

ברוב הטבליות יש חומצת יין או לקטוזה (חלבי) ויש מקילים. רצוי להביא מהארץ עם הכשר.

מלון או אכסניה של נכרים:

ניתן בארוחת בוקר במלון לשתות קפה ותה רצוי בכוס זכוכית כי בד"כ מגישים גם נקניק טרף וגבינות. יש המקילים בביצה מבושלת בקליפתה כי הבישול במכשיר מיוחד על אדים. אפשר לצרוך לחם ולחמניות כדלעיל וכן חמאה, ריבה וסרדינים או דג מלוח. יש המקילים ביוגורט וגבינה רכה כדלעיל. כדאי להשתמש בסכו"ם חד-פעמי ומותר להשתמש בצלחת חרסינה של נכרי אם המזון קר. דג עטוף בניר כסף מותר רק כשיהודי מניח על גריל שבו צולים רק דגים.

הכשרת כלים:

המתארח אצל נכרי או מי שאינו שומר כשרות, יכול להשתמש בכלים חד-פעמיים וכן ניתן להכשיר סיר או מחבת ע"י הכנסתו לכלי עם מים רותחים או מילויו במים והרתחתו עד שיישפכו המים הרותחים על כל צדדיו. כך ניתן גם להכשיר סכו"ם אך לא צלחות חרסינה ויש להשתמש בחדשות. אם נכרי מבשל עם מצרכים כשרים - אסור ליהודי לאכול אוכל זה אלא אם כן השתתף היהודי בבישול ע"י הדלקת האש ועדיף העמדת הסיר על האש. (לספרדים יש להקפיד על כך!) תנור ניתן להכשיר ע"י ניקוי יסודי וחימומו לדרגם חום מקסימלית ל- 20 דקות. ניתן לחמם מזון כשר בתנור מיקרוגל וזאת ע"י עטיפתו בכלי או בשקית. אין לחמם מזון כשר ולא כשר יחד. תבניות מתכת לבישול ואפיה קשה להכשיר ויש להשתמש בחדשות. כלי זכוכית אין צורך להכשיר. כלים חדשים (רק ממתכת וזכוכית) יש להטביל במקוה, ים, נהר, אגם או פלג מים.

בישול בשבת:

בשבת אסור לבשל (אם לא בושל כבר מערב שבת) או לחמם מאכל, האוכל צריך להיות מבושל מערב שבת (יום חמישי) ולהשימו על פלטה כדי לשמור על חומו. מאכלים שהתבשלו בשבת (אפילו על ידי אינו יהודי) אסורים באכילה למרות שכל הרכיבים כשרים

מסעדות צמחוניות:

אין לסעוד במסעדה אפילו על טהרת הצומח וזאת בגלל איסור "בישולי נכרים" (ראה לעיל) וכן בגלל שימוש במרכיבים לא-כשרים: חומץ יין, גבינות נכרים ועוד (איסור משום "מראית עין").

חנויות לצמחונים וטבעונים:

נקראות בגרמניה Reform Haus ויש בהן מוצרים רבים ללא חשש כשרות. יש לבדוק את רשימת המרכיבים: חומץ מיין-אסור, שמן צמחי-מותר, מוצרי סויא, טופו ותבלינים- פלפל שחור, פפריקה וכד' -מותרים.

מרכיבים לא-כשרים:

אין לצרוך מוצרים המכילים את המרכיבים הבאים: ג'לטינה-Gelatine אמולסיפייר /מונו ודי-גליצרידים-Emulsifier, Emulgator Mono & di- Glyceride חומץ יין-Wine Vinegar/ Wein Essig חומצה סטיארית- Stearic Acid.Stearate/Stearine שומן מן החי - Animal Fat/Tierische Fett .Graisse Animale, Strutto

נסיעה טובה, בטוחה ו...כשרה!